Polskie muzea, które powstały w ostatnich latach to ciekawe, pomysłowe obiekty, które przyciągają uwagę dzięki nowoczesnym rozwiązaniom elewacji i wnętrz oraz wprowadzeniem najnowszych technologii w postaci stanowisk interaktywnych, warsztatów tematycznych i multimedialnych prezentacji treści.
Poza zwiedzaniem wystawy, wiele muzeów proponuje bogatą ofertę kulturalną w postaci koncertów, spektakli teatralnych czy spotkań z ekspertami.
Można śmiało stwierdzić, że poznawanie historii i zaprzyjaźnianie się z nauką w Polsce nie jest nudne.
Niektóre z prezentowanych obiektów w swojej ofercie proponuje wynajem sali na organizację konferencji lub wydarzenia.
Poniżej przedstawiamy listę najciekawszych muzeów, które warto uwzględnić w programie podróży po Polsce.
- Warszawa
Muzeum Powstania Warszawskiego – otwarte w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. Wyjątkowe miejsce, które pomaga zrozumieć współczesną Warszawę. To interaktywne muzeum upamiętnia największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Powstanie 1944 roku, bo o nim mowa, na zawsze zmieniło oblicze stolicy Polski. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Przez kilkanaście lat muzeum otrzymało szereg prestiżowych nagród, w tym międzynarodowych.
Muzeum Fryderyka Chopina – usytuowane w zabytkowym Zamku Ostrogskich, jest jednym z najnowocześniejszych muzeów biograficznych w Europie. Muzeum działa przy Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina – największego centrum chopinowskiego na świecie- misją jest kultywowanie pamięci wielkiego Kompozytora oraz udostępnienie wiedzy na temat jego życia i twórczości szerokiemu gronu odbiorców. Odwiedzający poprzez multimedialną ekspozycję, a także liczne eksponaty mogą poznać ciekawostki dotyczące życia i twórczości kompozytora.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – muzeum znajdujące się w centrum Warszawy, na Muranowie, dokumentujące wielowiekową historię Żydów w Polsce. Mieści się w nowoczesnym gmachu. Muzeum realizuje dwie funkcje: tradycyjnego muzeum i centrum kulturalno-edukacyjnego. Wystawa przedstawia wkład Żydów w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki. Przedstawia historię od przybycia ok. 960 na ziemie polskie pierwszych żydowskich kupców i początków żydowskiego osadnictwa na obszarze dawnej I Rzeczypospolitej (tj. także na obecnym terytorium Litwy, Białorusi, Ukrainy i zachodniej części Rosji) aż po historię najnowszą społeczności żydowskiej w III RP. W 2014 Muzeum dodało do swojej nazwy słowo „Polin” („Polska” w języku hebrajskim) Muzeum otrzymało wiele nagród w Polsce i za granicą. W 2008 nagrodzony projekt Lahdelma & Mahlamäki otrzymał nagrodę the Chicago Athenaeum International Architecture Award. W 2016 muzeum, jako placówka otrzymało nagrodę Europejskiego Muzeum Roku (European Museum of the Year, EMYA)
Centrum Nauki Kopernik – centrum nauki, którego celem jest edukacja, inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Zwiedzający mogą poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach, a także w uczestnicząc w warsztatach i pokazach naukowych.
- Kraków
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCCAK – Muzeum znajduje się na terenie nieistniejącej już Fabryki Schindlera. Działalność wystawiennicza MOCAK-u skupia się głównie na sztuce dwóch ostatnich dziesięcioleci kontekście powojennej awangardy i konceptualizmu oraz wyjaśnianie sensu tworzenia sztuki poprzez wskazywanie jej poznawczo-etycznych wartości i powiązań z codziennością. Muzeum prowadzi działalność edukacyjną i wystawienniczą. Ważnym zadaniem instytucji jest próba zmniejszenia uprzedzeń wobec sztuki najnowszej.
Podziemia Rynku w Krakowie – Fantastyczne muzeum, które znajduje się pod krakowskim Rynkiem prezentuje średniowieczną historię miasta. Ekspozycja łączy znaleziska odkryte podczas prac archeologicznych, artefakty, fragmenty bruków i zabudowań z multimedialną ekspozycją, która dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym przenosi nas w scenerię i atmosferę dawnych wieków.
Muzeum w dawnej Fabryce Schindlera – przedstawia dzieje fabryki przy ul. Lipowej w szerszym kontekście historycznym. W 45 salach ekspozycyjnych ukazano Kraków i jego mieszkańców w okresie II wojny światowej. Ekspozycja została podzielona na kilkanaście segmentów poświęconych poszczególnym zagadnieniom tematycznym: wojna 1939 r., rola Krakowa jako ośrodka władzy Generalnego Gubernatorstwa, życie codzienne mieszkańców, los Żydów krakowskich, tajne państwo, a także dzieje ludzi pracujących w fabryce i historia samego Oskara Schindlera. Eksponaty muzealne zostały uzupełnione bogatą dokumentacją fotograficzną i archiwalną a całość przedstawiona w niezwykle ciekawy sposób z wykorzystaniem najnowszych technologii.
- Wrocław
Hydropolis – Centrum edukacji o wodzie
Hydropolis to zrewitalizowany obiekt poprzemysłowy o niepowtarzalnym klimacie, będący częścią działalności Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. To unikatowe centrum wiedzy o wodzie łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Hydropolis jest wyjątkowym przykładem rewitalizacji obiektu poprzemysłowego. Ekspozycja poświęcona wodzie mieści się w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej, w którym multimedia, interaktywne instalacje i technologie ukazują potencjał wody tkwiący w miastach, głębinach, atmosferze, a także w ludzkim ciele. 7 stałych stref tematycznych, cykliczne wystawy czasowe, specjalna strefa dla dzieci oraz przestrzeń relaksu.
Centrum Poznawcze przy Hali Stulecia
Jedno z najbardziej multimedialnych miejsc na mapie Polski, skierowane do starszych odbiorców. Hala Stulecia, autorstwa Maxa Berga, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO proponuje odkrywanie historii budynku poprzez film oraz interaktywne prezentacje w formie ksiąg. Dla najmłodszych gości przygotowano specjalne gry edukacyjne m.in. architektoniczne puzzle w technologii Living Wall, które pozwalają dziecku wczuć się w rolę architekta. Zwiedzający mogą też bawić się technologią rozszerzonej rzeczywistością. Na końcu na odwiedzających czeka spektakl wizualny O(Omicron) wyświetlany pod kopułą Hali. Jest to największy na świecie stały mapping 3D, wzbogacany dźwiękiem.
- Poznań
Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego
Brama Poznania, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, to instytucja, która odwołując się do ponad tysiącletniej historii poznańskiej Wyspy Katedralnej odkrywa przed zwiedzającymi miejsce narodzin polskiej państwowości. Stanowi ona przykład nowatorskiego nie tylko w skali miasta, ale i kraju myślenia o muzealnictwie, architekturze, przestrzeni publicznej i życiu lokalnej społeczności. Brama Poznania nie jest tradycyjnym muzeum, lecz dynamiczną instytucją kultury, która doskonale wpisuje się w historyczną tkankę miasta. Stworzyła ona wokół siebie przestrzeń, która w naturalny sposób przyciąga ludzi, stając się miejscem twórczych działań, spotkań i wypoczynku.
- Katowice
Muzeum Śląskie
Nowy kompleks budynków Muzeum Śląskiego, znajdujący się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice, wraz z innymi powstającymi tutaj instytucjami tworzy Strefę Kultury – nowe centrum życia kulturalnego miasta. Nowoczesna konstrukcja zaprojektowana przez austriacką pracownię Riegler Riewe Architekten z Grazu, zakłada maksymalne wykorzystanie przestrzeni znajdującej się pod powierzchnią ziemi, a tym samym niewielką ingerencję w poprzemysłowy krajobraz. Główną częścią kompleksu architektonicznego Muzeum Śląskiego stanowi siedmiokondygnacyjny budynek, w którym aż 3 poziomy znajdują się pod ziemią.
- Gdańsk
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
Europejskie Centrum Solidarności to nie tylko muzeum promujące wiedzę o Solidarności i opozycji antykomunistycznej w Polsce i Europie, ale także centrum dialogu o współczesnym świecie. Charakterystyczny budynek w kształcie sekcji statku, usytuowany obok pomnika Poległych Stoczniowców i historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, stał się jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej i turystycznej mapie Polski
Muzeum Drugiej Wojny Światowej.
Nowoczesne muzeum o charakterystycznej bryle poświęcone losom Polaków podczas II wojny światowej oraz historii największej wojny w historii świata.
- Łódź
Interaktywne Muzeum Włókiennictwa
Pierwsze w Europie Środkowej Interaktywne Muzeum Włókiennictwa jest częścią Łódzkiego Centralnego Muzeum Włókiennictwa. W sumie przygotowano niemal 100 angażujących aplikacji, w tym kilkanaście filmów oraz animacji. Wizyta w niezwykłej przestrzeni muzealnej będzie okazją do multimedialnego wyhaftowania wzoru na interaktywnym materiale. Będzie można się m.in. zmierzyć z gobelinowymi puzzlami prezentowanymi na nowoczesnych wielodotykowych nośnikach. Nie zabraknie również aplikacji związanych z przeszłością Łodzi.
EC1
Instytucja kultury współprowadzona przez miasto Łódź oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, działająca w przestrzeniach zrewitalizowanego i rozbudowanego kompleksu pierwszej łódzkiej elektrowni. Mieści się w Nowym Centrum Łodzi, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca Łódź Fabryczna. W kompleksie dawnej EC1 znajdują się Centrum Nauki i Techniki, Planetarium EC1, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Łódź Film Commission
- Działdów
Muzeum Pogranicza
Wystawa dotycząca Państwa Krzyżackiego
Interaktywna wystawa Państwa Zakonu Krzyżackiego Historia Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, ekspozycja opracowana w oparciu o interaktywne rozwiązania. Zwiedzający wchodzi w interakcję z prezentowanymi eksponatami w atrakcyjny wizualnie sposób, dzięki czemu wystawa zapewnia zupełnie nową jakość w poznawaniu historii.
- Trzęsacz
Muzeum na klifie
We współpracy z najlepszymi europejskimi specjalistami, w odnowionych wnętrzach, przygotowana została nowoczesna, multimedialna ekspozycja, która zachwyci nawet najbardziej wymagających gości. Zamiast klasycznych eksponatów za szklaną szybą, propozycja niezwykłej podróży w czasie, możliwą dzięki prezentacjom z dźwiękiem, światłem i obrazem. Multimedialne bodźce idealnie współgrają, oddziałując na wszystkie zmysły odwiedzających, przenosząc ich do fascynującego świata, w którym baśnie przeplatają się z żywą nauką. Za pomocą nowoczesnych technologii opowiadana jest historia Ruin Kościoła w Trzęsaczu, znaczenie 15 południka, na którym leży Trzęsacz, tajemniczą legendę Zielenicy, a także pokazujemy, jak na przestrzeni wieków toczyła się walka człowieka z żywiołem.
- Chmielnik
Muzeum Kultury Żydowskiej działające w gmachu dawnej synagogi
Dawna synagoga z XVIII wieku został przekształcona w nowoczesny, unikatowy w kraju obiekt pn. Ośrodek Edukacyjno–Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” im. Majera Małego, którego celem jest przypomnienie i odtworzenie specyfiki sztetli – dawnych polsko–żydowskich miasteczek, przypomnienie koegzystencji dwóch kultur: polskiej i żydowskiej. Obiekt posiada 2 kondygnacje ekspozycyjne. Na poziomie parteru znajdują się: główna sala ekspozycyjna z usytuowaną centralnie szklaną bimą, sala konferencyjna, biblioteka multimedialna. Piętro zajmuje scena z widownią na antresoli (na dawnym babińcu). Multimedialne atrakcje wystawy w synagodze, jedyna na świecie szklana bima – miejsce, gdzie dawniej odczytywano Torę (obecnie przeznaczone do ekskluzywnych prezentacji i minikoncertów), a także cykl imprez z zakresu kultury i historii Żydów w dawnym województwie kieleckim – to oferta dla turystów przybywających do Chmielnika.