Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem na mapie branż zaawansowanych technologii, zwłaszcza informatycznej, telekomunikacyjnej, biotechnologii, nanotechnologii i robotyki. Liczba globalnych koncernów lokujących swoje centra badawczo-rozwojowe w Polsce stare rośnie.
Rynek tego typu usług w naszym kraju jest wart już ponad 4 mld złotych i zwiększa swoją wartość nawet o 15 proc. rocznie, a zatrudnienie w tym sektorze jest wyższe niż np.: w górnictwie. W outsourcingu pracuje ponad 170 tys. osób, głównie zatrudnionych w dużych centrach biznesowych, których w Polsce działa ponad tysiąc.
Nasz kraj znalazł się w gronie dziesięciu najlepszych na świecie państw do outsourcingu usług informatycznych – przynajmniej z perspektywy firm z Europy Zachodniej. Wynika tak z opracowanego przez firmę 7N raportu „Executive Brief. Outsourcing 2020”.
Opracowanie „Executive Brief. Outsourcing 2020” autorstwa firmy 7N zawiera analizę 50 krajów z całego świata pod kątem ich przyjazności i atrakcyjności dla outsourcingu IT. Impulsem do jego powstania było badanie NNT Ltd. 2020 Global Managed Services Report, z którego wynika, że aż 45% przedsiębiorstw – w związku ze zmianą modeli operacyjnych wywołaną pandemią – zamierza zlecać więcej procesów biznesowych kontrahentom niż wykonywać samemu.
Dla firm zainteresowanych przeniesieniem niektórych procesów biznesowych za granicę, ale do kraju bliskiego pod względem geograficznym i kulturowym (nearshoring), pierwszym wyborem są Irlandia, Czechy i Węgry – Polska tuż za nimi.
Co wpływa na wybór Polski oraz jej pozytywną ocenę na tle innych krajów:
- położenie w centrum Europy
- atrakcyjne koszty operacyjne i rozwinięta infrastruktura – oceniona wyżej niż w większości krajów europejskich
- szybki wzrost PKB
- wysokie miejsca pod względem zaufania inwestorów
- bardzo dobre zaplecze infrastruktury
- potencjał intelektualny, lokowanie inwestycji w pobliżu ośrodków akademickich
- stosunkowo wysoki wskaźnik rozwoju społecznego, rozumiany jako wypadkowa dochodu narodowego, poziomu edukacji i długości życia,
- poziom znajomości języka angielskiego,
- obecność największych firm informatycznych w Polsce,
- atrakcyjność kraju pod kątem kultury, przyrody, jakości życia,
- silne tradycje matematyczne.
Liderem światowym pozostają Indie, jednak Polska i Europa Środkowa zyskują ze względu na położenie i uniknięcie w stosunku do reszty Europy różnicy czasowej.
Najważniejsze ośrodki w Polsce to:
- Warszawa
- Kraków
- Katowice i cała aglomeracja
- Wrocław
- Gdańsk
- Poznań
Na wybór lokalizacji mają wpływ takie czynniki jak:
- Obecność ośrodków akademickich
- Powierzchnie biurowe
- Kadra informatyków
Można zauważyć, że polskie miasta wyspecjalizowały się w określonych branżach. Warszawa – usługi finansowo-księgowe; Kraków – branża IT, Wrocław – badanie i rozwój.
Liczba koncernów międzynarodowych szukających swoich lokalizacji w Polsce stale rośnie, pośród najważniejszych warto wymienić:
- Electrolux
- Philip Morris
- Shell
- HSBC
- France Telecom
- Alior Bank
- Capgemini
- Hewlett- Packard
- Motorola
- IBM
- Sabre