O mieście
Wrocław – czwarta największa aglomeracja w Polsce – dynamiczne, świetnie rozwijające się miasto o bogatej historii liczącej ponad dziesięć wieków.
- Barwna mozaika kulturowa
Niewątpliwie na burzliwą historię i rozwój Wrocławia wpłynęło położenie regionu Dolnego Śląska, którego jest stolicą. Przez ponad tysiąc lat miasto zmieniało właścicieli kilka razy. Założony w X wieku przez Czechów, podbity przez Polaków, a od XVI wieku we Wrocławiu rządzili kolejno Czesi i Austriacy. W XVIII wieku miasto dostaje się pod panowanie Prus, by krótko przed wojną aspirować do jednego z najludniejszych i najbogatszych miast Niemiec. Zmiana granic po II Wojnie Światowej przywróciła Wrocław Polsce po siedmiowiekowej nieobecności, a w wyniku obowiązkowych przesiedleń stolica Dolnego Śląska została zasiedlona przez repatriantów ze Wschodu z dominującą grupą z południowo-wschodnich Kresów, zwłaszcza miasta Lwowa.
Do Wrocławia przeniesiono wiele instytucji kulturalnych, które wcześniej działały w przedwojennej stolicy Galicji – Lwowie. Po Wojnie do Wrocławia napłynęło sporo ludności z centralnej części Polski a także imigranci z Francji, Grecji czy byłej Jugosławii.
Obecnie miasto to szalenie barwna mozaika kulturowa zarówno pod kątem historii, w tym sztuki, architektury jak i mieszkańców – potomków powojennych przybyszów ze wszystkich zakątków Polski. Tym samym miasto jako swoją dewizę przybrało określenie „Miasta spotkań”
- Wrocław – miasto spotkań
Wrocław to ważny ośrodek akademicki z 22 instytucjami szkolnictwa wyższego i ponad 130 000 studentów. To także dynamiczne centrum biznesowe z ekonomią ściśle nastawioną na nowoczesne technologie oraz innowacyjność. Dzięki swej burzliwej historii miasto Wrocław stało się otwartym, kreatywnym centrum dla międzynarodowego biznesu oraz przedsięwzięć kulturalnych, w którym międzynarodowe korporacje czerpią korzyści z młodego, wykształconego i otwartego społeczeństwa. Obecnie to właśnie Wrocław może poszczycić się największą liczbą inwestycji outsourcingowych w naszym kraju.
Miasto zostało docenione jako jedno z najszybciej rozwijających się centrów kulturalnych na mapie Polski i Europy o czym świadczy wybór na Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku.
Hotele
Wrocław ma świetnie przygotowaną bazę noclegową pod każdy typ wydarzeń.
Obecnie działa 7 hoteli 5*****, 16 hoteli 4****, 31 hoteli na poziomie 3***. Nie brakuje hoteli ekonomicznych: 4 hotele 2** oraz 5 hoteli 1*.
Najwyższy standard w połączeniu z wyjątkową lokalizacją oferują: wysmakowany, historyczny Hotel Monopol ***** w XIX wiecznej części miasta oraz nowoczesny, stylowy hotel The Bridge MGallery***** usytuowany w najstarszej, wyspowej części Ostrowa Tumskiego. Podobnie wysoki standard w połączeniu z historycznymi wnętrzami znajdziemy w kolejnych luksusowych, pięciogwiazdkowych hotelach jak: Platinum Palace Hotel ***** z pałacowo-rezydencjalnymi wnętrzami czy The Granary – La Suite Hotel Wrocław City Center***** – hotel mieszczący się w XVI-wiecznym spichlerzu w samym sercu Wrocławia. Na uwagę zasługują również butikowe hotele jak: Grape Hotel & Restaurant*****, w którym znajduje się jedyna w Polsce hotelowa biblioteka wina, a w wystroju dominują motywy związane z winoroślą. Inne ciekawe hotele butikowe to Art. Hotel ****; Grand City Hotel **** czy AC Hotel by Marriott Wrocław. W mieście swoje siedziby mają również znane marki hotelowe:
- Double Tree by Hilton *****
- 2 hotele Best Western ****
- Mercure ****
- Radisson Blu *****
- Scandic ****
- Novotel ****
- Ibis Styles *** i wiele innych
Wyjątkowym miejscem do zatrzymania się jest aparthotel w Sky Tower (najwyższy budynek mieszkalny w Polsce o wysokości 212 metrów – 51 kondygnacji).
Na południowych obrzeżach Wrocławia znajduje się niezwykle intersujący obiekt jakim jest Zamek Topacz **** połączony z Muzeum Motoryzacji.
Miejsca konferencyjne i biznesowe
Dynamiczny rozwój, liczne inwestycje, nastawienie na nowe technologie oraz otwartość na przedsięwzięcia z dziedziny wszelako rozumianej kultury powodują, że Wrocław jest gospodarzem wielu międzynarodowych wydarzeń, a jego magia działa nie tylko na turystów, ale przede wszystkim na biznesmenów. Wrocław nieustannie potwierdza swój potencjał jako „Miasta Spotkań” dzięki szerokiej gamie ciekawych miejsc, zarówno tych o historycznym znaczeniu jak i nowoczesnych obiektów.
Szeroka baza hotelowa oferuje liczne sale konferencyjne o pojemności od kilkunastu do kilkuset osób. Dla szukających oryginalnych miejsc na spotkania Wrocław może zaoferować:
- gigantyczny obiekt wystawowo-kongresowo-konferencyjny Hali Stulecia o pojemności kilku tysięcy miejsc
- nowoczesne przestrzenie na Stadionie Miejskim we Wrocławiu (Stadion Wrocław)
- unikatowe przestrzenie – Zamek Topacz
- dawne budynki klasztorne
- naukowo – muzealny obiekt Hydropolis
- klasyczne sale Biblioteki Ossolineum
Ciekawym, oryginalnym miejscem spotkań dla biznesu i kultury jest Concordia Design Hub, nowoczesna przestrzeń w zrewitalizowanej kamienicy z XIX wieku. Na dachu znajduje się częściowo oszklony taras z widokiem na panoramę miasta – ogród nad brzegiem Odry – dodatkowa przestrzeń na konferencje i eventy.
W mieście nie brakuje klasycznych sal konferencyjnych w budynkach akademickich czy centrach biznesowych.
Miasto jest gospodarzem wielu cyklicznych wydarzeń muzycznych, wiele z nich odbywa się w nowoczesnych salach niedawno powstałego Narodowego Forum Muzyki. Budynek jest przykładem nowoczesnej, polskiej architektury, we wnętrzu zastosowano wiele fantastycznych, nowoczesnych rozwiązań akustycznych.
Merytorycznym wsparciem podczas organizacji służy Convention Bureau – Wrocław.
Kuchnia i restauracje
- Kuchnia wielu kultur
Mieszanka etniczno – kulturowa oraz burzliwa historia miasta znajdują odzwierciedlenie na talerzu.
Wrocławska kuchnia to szeroka oferta restauracji od klasycznych, gdzie możemy spróbować tradycyjnej kuchni śląskiej w postaci rolady wołowej i klusek śląskich, poprzez gastronomiczne królestwa o czeskich, niemieckich lub kresowych wpływach aż do nowoczesnych restauracji podążających z najnowszymi trendami kuchni polskiej i międzynarodowej.
- Wrocławska „Nouvelle Cuisine”
Wiele hoteli wrocławskich może poszczycić się doskonałą kuchnią, na szczególną uwagę zasługują:
- menu z elementami slow food w hotelach Monopol ***** czy The Bridge Wrocław – MGallery5*****;
- nowe wydanie kuchni wrocławskiej, sięgające do lokalnych produktów w hotelu Art
- nowatorskie dania w kuchni The Granary – La Suite Hotel Wrocław City Center *****
W ostatnich latach modnym rejonem stała się przystań nad Odrą usytuowana naprzeciwko budynku Uniwersytetu, gdzie swoje miejsce znalazły świetne restauracje oferujące kuchnię międzynarodową oraz inspirowaną lokalnym, sezonowym produktem. Nowoczesne wnętrza i wspaniały widok na barokową fasadę uczelni stworzą wspaniałą oprawę dla każdego wydarzenia.
- Na piwnym szlaku
Miasto od wieków słynie z produkcji piwa, stąd podczas pobytu we Wrocławiu nie może zabraknąć wizyty w tradycyjnym czy nowoczesnym browarze. Klasyką pozostaje wizyta w Spiżu, który jest kontynuatorem historii browarnictwa legendarnej, dolnośląskiej Miedzianki. Ciekawym miejscem spotkań niewątpliwie jest Browar Mieszczański, na uwagę zasługuje również rzemieślnicza produkcja w Browarze Stu mostów, sam budynek jest idealnym miejscem na zaaranżowanie eventu.
- Klubowe życie nocne
Nocne życie to liczne bary w okolicy ulicy św. Antoniego, nowoczesne kluby czy klimatyczna Casa de la Musica przy Rynku, gdzie króluje latynoska muzyka. Sam Rynek pozostaje głównym salonem miasta, nocą iluminowane fasady kamienic tworzą niepowtarzalną atmosferę do spędzenia wieczoru w restauracyjnych ogródkach czy licznych klubach.
Najciekawsze atrakcje
- Rynek
Drugi co do wielkości Rynek w Polsce, jeden z największych w Europie, z licznymi kamienicami o pięknych barokowych, klasycystycznych i modernistycznych fasadach. W centrum jeden z najważniejszych zabytków w Polsce – Ratusz ze świetnie zachowaną fasadą z XIV i XV wieku oraz zegarem z XVI wieku. Miejsce spotkań, imprez kulturalnych. Co roku na Rynku na przełomie maja i czerwca organizowany jest Jarmark Świętojański, a w okresie Bożego Narodzenia jeden z najpiękniejszych i największych jarmarków świątecznych w Polsce, swoim charakterem przypominający słynne jarmarki niemieckie. Podczas spaceru pomiędzy kolorowymi kramami z piernikami i ozdobami świątecznymi obowiązkowa przerwa na czekoladę lub grzane wino w kolekcjonerskich, wrocławskich kubeczkach.
- Ostrów Tumski
Najstarsza cześć miasta położona jest na wyspach okolona wodami Odry. W centrum gotycka zabudowa katedry i licznych kościołów oraz barokowych klasztorów. Niezwykle klimatyczne miejsce, gdzie pracuje ostatni regularny latarnik w Europie, który codziennie o świcie i zmroku trudni się zapalaniem i gaszeniem przeszło setki gazowych latarni
- Krasnale
Ile ich jest? – trwają spory, podobno już ponad 700. Wszystko zaczęło się od upamiętnienia Pomarańczowej Alternatywy, ruchy studenckiego z lat 80-ych. Pierwsze krasnale powstawały przy zabytkach, zwracając uwagę na ciekawe miejsca w mieście. Obecnie niemal każda wrocławska instytucja czy prywatna firma wręcz za honor uważa posiadanie swojego krasnala, stąd krasnale na stałe wpisały się w pejzaż miasta, a rodzina wrocławskich skrzatów stale się powiększa i jest niezwykle różnorodna.
- Hala Stulecia
Wzniesiona na wystawę światową w rekordowym czasie, zaledwie dwóch lat 1911-1913. W tamtym okresie niezwykle nowatorski budynek i najpotężniejsza budowla żelbetonowa na Świecie. Miejsce kojarzone z wydarzeniami sportowymi i organizacją kongresów, wystaw i wszelkiego rodzaju spotkań. W 2006 roku Hala Stulecia została wpisana na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Obecnie Hala Stulecia jest doskonałym miejscem do spotkań oraz rekreacji/rozrywki zarówno dla mieszkańców miasta, jak i turystów. Otoczona Parkiem Szczytnickim wraz z przylegającym do niego Ogrodem Japońskim prezentuje idealny obraz współgrania przeszłości z teraźniejszością. Na terenie parku latem organizowane są spektakle multimedialne na największej tańczącej fontannie w Polsce. W pobliskim Pawilonie Czterech Kopuł znajduje się Muzeum sztuki Współczesnej, w którym wystawiane są zbiory polskich artystów XX/XXI wieku z kolekcji Muzeum Narodowego.
Panorama Racławicka
To jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej, można powiedzieć malarską konkurencję dla rodzącego się w tamtym czasie kina. Wielkie malowidło (15 × 114 m) dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście) „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas. Ogromny obraz powstał we Lwowie, po wojnie przywieziony do Polski zwinięty w rulonach. Ze względu na temat (zwycięska Bitwa pod Racławicami nad Rosjanami) przeleżał wiele powojennych lat w magazynach, by w latach 80-ych znaleźć stałe miejsce w specjalnie wybudowanej do tego celu rotundzie we Wrocławiu. Dziś stanowi jedną z największych atrakcji miasta.
- Hydropolis – Centrum wiedzy o wodzie
Wrocław – Polska Wenecja, miasto pięciu rzek, wielu kanałów, 12 wysp i przeszło setki mostów, woda stała się inspiracją do powstania nowoczesnego miejsca edukacyjnego, czyli Centrum wiedzy o wodzie. To arcyciekawa prezentacja na temat wody, bez której nie byłoby życia na Ziemi, niepowtarzalne centrum wiedzy, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Odkrywa przed zwiedzającym procesy, w których bierze udział woda. Hydropolis to atrakcja Wrocławia dla osób w każdym wieku. Nie sposób tam się nudzić. To idealne miejsce na zorganizowanie spotkania, konferencji, czy koktajlu. Centrum oferuje również ciekawą ofertę warsztatów koncentrujących się wokół tematu wody. Wreszcie i sam budynek nie jest przypadkowy. Hydropolis zajmuje dawny zbiornik wody czystej wybudowany w 1893 roku o powierzchni czterech tysięcy metrów kwadratowych.
- ZOO i Afrykarium
Wrocławskie ZOO to największy, najstarszy i najnowocześniejszy ogród tego typu w Polsce. Żyje tu 10 tysięcy zwierząt, przedstawicieli ponad 1100 gatunków. W 2018 roku odwiedziło je blisko 1,6 mln osób. W ciągu kilku godzin mamy szansę poznać na własne oczy rzadkie i oryginalne zwierzęta ze wszystkich kontynentów. Największą atrakcją jest Afrykarium – unikatowe na skalę światową oceanarium prezentujące wyłącznie gatunki zamieszkujące Czarny Ląd – od plaży Morza Czerwonego po dżunglę Kongo. Zachwycają m.in. żółwie, kolorowe ryby, hipopotamy, płaszczki, rekiny, pingwiny (największa populacja w Europie) krokodyle oraz zjawiskowe manaty. W ZOO możesz zorganizować safari meleksami, a dla specjalnych Gości kolację w tunelu Afrykarium pośród rekinów i płaszczek.
- Dzielnica Czterech Świątyń
Dzielnica Czterech Wyznań znana również jako Dzielnica Czterech Świątyń oraz Dzielnica Wzajemnego Szacunku. Miejsce wyjątkowe na mapie Wrocławia, gdzie Katolicy, Protestanci, Żydzi i Ewangelicy doskonale koegzystują poprzez swoje miejsca kultu, tworząc wyjątkowe społeczeństwo wielowyznaniowe. To właśnie ten fakt stał się inspiracją do stworzenia „Ścieżki Kulturowej Czterech Świątyń”. Działania powiązane z ideą ścieżki kulturowej mają na celu odbudowę wartości religijnych kultywowanych w tej dzielnicy oraz pokazanie wielokulturowości i otwartości dzisiejszego Wrocławia.
Na terenie dzielnicy znajduje się słynne w mieście kino Nowe Horyzonty, przestrzeń wielu wydarzeń kultury i festiwali. Centralna ulica św. Antoniego to obecnie uliczka wypełniona kawiarniami i klubami, gdzie warto wybrać się na śniadanie lub wieczornego drinka.
Pomysł na incentive we Wrocławiu
Miasto spotkań ma do zaoferowania szeroką gamę różnorodnych aktywności. Niewątpliwie organizatorzy wydarzeń czy konferencji mogą zaskoczyć Uczestników ofertą atrakcji i możliwości spędzenia wolnego czasu w mieście.
- Na szlaku wodnym
Wrocław nazywany jest „polską Wenecją”. Przez miasto przepływa 5 rzek, a sama Odra rozwidla się na wysokości centrum, tworząc wraz z siecią kanałów liczne wyspy. Miasto 12 wysp i ponad 100 mostów. Jest to okazja do organizacji atrakcji wodnych jak rejsy statkiem czy katamaranem po Odrze, spływy kajakowe, regaty. Latem otwarte są bary przybrzeżne i plażowe, w których można pograć w siatkówkę plażową lub po prostu posiedzieć przy kolorowych koktajlach i chill out muzyce.
- Na kulinarnym szlaku
Bogata historia, regionalne tradycje winiarskie oraz browarnicze to idealna inspiracja do organizacji spotkań wokół stołu. Na terenie miasta działają studia kulinarne oraz restauracje, które proponują ciekawe warsztaty od lepienia kresowych pierogów po nowoczesną kuchnię łączącą różnorakie wpływy kulturowe. Degustacje wina, zajęcia w browarze, wieczór w słynnej wrocławskiej Przedwojennej z możliwością degustacji wódek i zakąsek to tylko niektóre inspiracje.
- Szlak krasnali
Atrakcja nie tylko dla dzieci. Wrocławskie krasnale zachwycają również dorosłych. W informacji turystycznej można nabyć mapę, która pomoże zorganizować grę terenową szlakiem najsłynniejszych. Liczne agencje prześcigają się w pomysłach na wykorzystanie krasnali do zorganizowania ciekawych gier czy spacerów po mieście.
- Wrocławskim szlakiem street-artu
Spacer czy gra terenowa szlakiem wrocławskich murali to jeden z bardziej zaskakujących pomysłów na spędzenie czasu we Wrocławiu. Dzielnica Nadodrza słynie z kolorowych podwórek, pełnych baśniowych postaci, obrazów inspirowanych twórczością najsłynniejszych światowych twórców. Zaskoczeniem będą również przepięknie zachowane przedwojenne klatki schodowe. Wieczorem obowiązkowym punktem będzie spacer ulicą Ruską w stronę zaskakującego podwórka Neonów Zobaczymy tu między innymi sentymentalne neony z dawnych kin. Miejsce, która zaskakuje nie tylko Polaków, ale przede wszystkim obcokrajowców. Sceneria świecących się neonów, będzie idealnym początkiem klubowego wieczoru przy ulicy św. Antoniego.
- Na kryminalnym czy filmowym szlaku
Wrocław, zwłaszcza zachowane fragmenty przedwojennych kwartałów na Zaodrzu i w pobliżu Dworca, to idealna sceneria do filmów. Miasto było między innymi bohaterem „Miasta Szpiegów” Stevena Spielberga czy Zimnej Wojny. Przedwojenna starówka to również inspiracja powieści kryminalnych. Literackie czy filmowe szlaki mogą stać się inspiracją do zorganizowania ciekawego eventu.