O regionie
Województwo warmińsko-mazurskie, ze stolicą w Olsztynie, położone jest w północno-wschodniej Polsce i graniczy od północy z Rosją, a po stronie polskiej z czterema województwami: podlaskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim i pomorskim.
- Brak tłumów, wypoczynek na łonie natury i… jeziora…
Warmia i Mazury to idealne miejsce, by odpoczywać od zgiełku miasta, pracy i obowiązków. To miejsce, gdzie warto odłożyć telefon na bok i na nowo nawiązać wieź z naturą, wsłuchać się w dźwięki przyrody i pobyć ze swoimi myślami.
- Turystyka biznesowa na Mazurach
Mazury większości Polaków kojarzą się z wypoczynkiem, ale w ostatnich latach województwo warmińsko-mazurskie cieszy się rosnącą popularnością ze strony nie tylko turystów, ale i biznesmenów. Region stawia nie tylko na rozwój tradycyjnej turystyki wypoczynkowej, ale i biznesowej. Poza sezonem tutejsze hotele wypełniają się gośćmi konferencyjnymi czy kongresowymi. Wiele firm decyduje się na organizację wyjazdu motywacyjnego czy integracyjnego w regionie. Z tego powodu oprócz typowo wypoczynkowych obiektów, powstają liczne warmińsko-mazurskie ośrodki konferencyjne, które oferują przestrzeń pod organizację szkolenia czy innego wydarzenia.
Możliwość kontaktu z przyrodą i bogata oferta aktywności to powody, dla których wiele instytucji decyduje się na organizację konferencji biznesowych, naukowych czy medycznych na Mazurach – w ten sposób dają możliwość uczestnikom na kilka godzin czy dni relaksu w nieskażonym środowisku.
To prawdziwy raj dla podróżnych w każdym wieku i o każdych upodobaniach. Miłośnicy żeglugi z przyjemnością dadzą ponieść się wiatrom, a spływ kajakowy zdecydowanie na długo zapadnie w pamięć uczestników. Amatorów zwiedzania zaciekawi Szlak Zamków Gotyckich czy urocze miasteczka.
Hotele
Hotele i sale konferencyjne na Mazurach nie ustępują niczym tym najnowocześniejszym i najbardziej komfortowym w wielkich miastach. Wśród jezior, lasów i ogrodów, gdzie mikroklimat sprzyja odpoczynkowi, można znaleźć miejsca pozwalające na relaks wszystkich zmysłów. Wiele obiektów w swojej ofercie posiada bogatą ofertę zabiegów spa.
Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych hoteli posiadających zaplecze konferencyjne. Niektóre z nich ulokowane są w zabytkowych przestrzeniach jak Zamek Ryn czy Młyn Klekotki.
Hotele 5*****
- Hotel Ireny Eris Wzgórza Dylewskie 5*****
- Hotel Mkołajki 5*****
Hotele 4****
- Natural Ekologiczny Hotel z plażą na wyspie
- Zamek Ryn 4****
- Pałac Mortęgi Hotel & SPA 4 ****
- Hotel Robert’s Port 4****
- Przystań Hotel & SPA; Hotel Mrągowo Resort & Spa 4****
- Hotel St. Bruno 4****
- Hotel Willa Port Art & Business 4**** Elbląg
- Hotel Mazury Golf & Country Club; Centrum Konferencyjno-Rekreacyjne Mercedes Club Mrągowo
- Pałac i Folwark Galiny Klekotki Conference & SPA
Hotele 3***:
- Hotel Tajty3***
- Dworek Wapionka 3*** Mazurski Raj Hotel Marina & SPA
- Kadyny Folwark Hotel & Spa 3***
- Hotel Ognisty Ptak 3***
- Mikołajki Resort & SPA 3***
- Hotel Star Dadaj *** Resort & Spa na Mazurach3***
- Warmiński Hotel & Conference 3***
- Hotel Gołębiewski w Mikołajkach 3***
Miejsca konferencyjne i biznesowe
Rozwój turystyki biznesowej, w tym przemysłu konferencyjnego, to jeden z celów strategii rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego – wiele hoteli i ośrodków szkoleniowych mogło się zmodernizować, zainwestować w wyposażenie sal konferencyjnych, dzięki dofinansowaniu z regionalnych funduszy Unii Europejskiej. Pełne sale konferencyjne na Mazurach przekładają się bowiem na większe dochody regionu z podatków i przede wszystkim – na więcej pracy dla mieszkańców miejscowości, w których odbywają się konferencje.
Jednym z najbardziej oryginalnych miejsc na organizację konferencji jest położony w lasach obok Kętrzyna Wilczy Szaniec – ruiny wojennej kwatery Adolfa Hitlera. W zamaskowanym miasteczku sztabowym można zorganizować konferencję nawet na 200 osób (jest tam też możliwość zakwaterowania 55 gości).
Wsparciem merytorycznym służy Convention Bureau Masuria oraz Warmińsko – Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna.
Kuchnia
Dzyndzałki z hreczką, plińce z pomoćką, szmurkul, a na deser brukowiec mazurski. Kuchnia Warmii i Mazur łączy w sobie smaki kuchni staropolskiej, niemieckiej i kresowej. Jest pyszna, naturalna i prosta, do tego pełna smaku.
- Rybka spod lodu
Na Mazurach spróbujesz stynki – malutkiej ryby, której trudno skosztować gdzie indziej. Jej połowy prowadzone są jedynie zimą, gdy mazurskie jeziora skuwa lód. Ten mazurski rarytas możemy spróbować pod postacią chrupiącej stynki młynarzowej pławiącej się w sosach lub w asyście sałat, grzanki serowej i sosu majonezowego lub z sałatami.
- Ziemniaczane królestwo
Warmia i Mazury to region piękny i od dawna zasobny w ziemniaki. Tutejsze gospodynie potrafiły z nich wyczarować wyszukany obiad i słodki deser. A plińce z pomoćką to placki ziemniaczane z puszystą masą z twarogu i śmietany.
- Mazurskie desery
W okresie Świąt Bożego Narodzenia na stołach rządzi brukowiec, rodzaj piernika, różni się on jednak od tradycyjnych pierników. Swoja nazwę wziął od tego, że na jego wierzchnią warstwę składają się małe, ściśle przylegające do siebie kulki przypominające bruk.
Jeśli już jesteśmy przy słodkościach, to nie możemy zapomnieć o sękaczu. Jego składniki to: prawdziwe wiejskie jaja, masło bez dodatków i dobra mąka. Piecze się go na ogniu, a dwie osoby specjalistki przez półtorej godziny z pieczołowitością obracają i polewają ciasto, by w efekcie otrzymać ważące ponad 3 kg ciasto, którego smak jest niepowtarzalny.
Najciekawsze atrakcje
- Olsztyn
Stolica regionu, miasto z duszą, w którym historia przeplata się z nowoczesnością. Będąc w Olsztynie nie wypada nie odwiedzić Mikołaja Kopernika. To właśnie w olsztyńskim zamku astronom napisał dwa pierwsze rozdziały „O obrotach sfer niebieskich. Gotycki zamek pochodzi z XIV w., a obecnie mieści Muzeum Warmii i Mazur. Punktem obowiązkowym wycieczki jest zdjęcie z Kopernikiem, nieopodal wejścia do zamku stoi pomnik astronoma w formie ławeczki.
- Kanał Elbląski
Jeden z najbardziej niezwykłych kanałów świata. Licząca ponad 84 km trasa łączący Ostródę z Elblągiem, to nie tylko najdłuższa sztuczna droga wodna w Polsce, to prawdziwe arcydzieło XIX-wiecznej myśli technicznej. Różnica poziomów na całej trasie wynosi aż 103 m, a statki i łodzie muszą pokonać po drodze skomplikowany system śluz i pochylni. Szczególnie te ostatnie robią wrażenie – jednostki wpływają bowiem na specjalne ruchome platformy, po czym wyjeżdżają z wody i w najlepsze ruszają dalej… po trawie.
- Wilczy Szaniec
Ponad 800 dni – tyle czasu Adolf Hitler spędził w swojej głównej wojennej kwaterze, ukrytej wśród gęstych lasów w pobliżu miejscowości Gierłoż ok. 8 km od Kętrzyna. Wódz nazistowskich Niemiec przebywał tu (z kilkoma przerwami) od czerwca 1941 do listopada 1944. Specjalnie dla niego zbudowano prawdziwe tajne miasto, na które składało się blisko 200 budynków, w tym aż 50 bunkrów. Tutaj fuhrer podejmował kluczowe decyzje na temat losów II wojny światowej. Gdy klęska Niemiec była już nieuchronna, hitlerowcy postanowili wycofać się i wysadzić wszystko w powietrze. Dlatego dziś Wilczy Szaniec to przede wszystkim ogromne połacie rozrzuconych wśród zieleni betonowych ruin, które dają wstrząsające świadectwo potęgi III Rzeszy – i przypominają o jej ostatecznym upadku.
- Dla ornitologów
Rezerwat ornitologiczny nad jeziorem Łuknajno. Włączony do międzynarodowej sieci rezerwatów biosfery pod egidą UNESCO rezerwat, to jedna z największych ostoi łabędzi niemych nie tylko w naszym kraju, ale i całej Europie. Wystarczy założyć kalosze, zaopatrzyć się w lornetkę i wdrapać na jedną z kilku tutejszych wież obserwacyjnych – podglądanie dostojnych ptaków z rodziny kaczkowatych dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń.
Pomysł na incentive na Mazurach
Mazury potrafią oczarować każdego, kto tam zawita, liczne hotele proponują szereg aktywności:
- Pośród idealnych propozycji żeglarstwo, kajakarstwo, jazda na rowerze, birdwatching, zbieranie grzybów czy po prostu błogie lenistwo nad wodą.
- W ofercie atrakcji znajdziemy ponadto windsurfing, kitesurfing, wędkowanie, jazdę konną, ścieżki rowerowe, spacery.
- Hotele zapewniają dla aktywnych zaplecze sportowe a dla leniwych leżaki, plaże i bogatą ofertę zabiegów w SPA.
- Dla miłośników jedzenia i gotowania w hotelach organizowane są warsztaty kulinarne.
- Liczne zamki w regionie to idealne otoczenie dla zorganizowania nietypowego zwiedzania w formie gry terenowej.